Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Prawie 2900 uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych. Ruszył nowy rok szkolny!

2 884 uczniów rozpoczęło dziś (4.09) naukę w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w tym 800 uczniów kształcić się będzie w liceach ogólnokształcących,  1974 w szkołach technicznych, 110 w szkole specjalnej. Powiatowa inauguracja odbyła się w Zespole Szkół nr 1, popularnej kozielskiej "Budowlance".

- Jeśli nie zmarnujecie tych kilku lat i nabierzecie fachowych umiejętności, będziecie mogli spokojnie czerpać profity z posiadanej wiedzy. Jesteście tym cenniejsi dla Polski, że z powodu wieloletnich zaniedbań w naszym kraju obecnie brakuje specjalistów technicznych i zawodowych – powiedział senator Grzegorz Peczkis.

Nowy rok szkolny to nowy początek. - Czeka was wiele ciekawych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych, konkursów, festiwalów nauki, zawodów sportowych. Drodzy uczniowie, jestem przekonana, że ten czas będzie dla was jednym z najwspanialszych okresów w życiu. Sama mam ogromny dług wdzięczności wobec szkoły, względem swoich nauczycieli i wychowawców, których pamiętam do dzisiaj. To, co otrzymałam w tamtym czasie, do dzisiaj owocuje w moim życiu – mówiła starosta Małgorzata Tudaj, która podziękowała wszystkim pedagogom za wyjątkowo udany nabór.

W szkołach nadzorowanych przez starostwo naukę rozpocznie więcej uczniów niż rok temu. Wielu to mieszkańcy innych powiatów, a nawet województw, którzy zamieszkają w kozielskiej bursie. Miała na to wpływ ciężka praca nad przygotowaniem atrakcyjnej oferty edukacyjnej, ale i  świetna opinia o placówkach ponadgimnazjalnych, które nie tylko dobrze kształcą, ale też pomagają znaleźć zatrudnienie.

- Przed wami nowe przyjaźnie i sympatie, często na całe życie. To także czas, kiedy zaczniecie określać swoje miejsce w świecie, a to w dzisiejszych czasach nie jest takie łatwe. Nieograniczony dostęp do informacji daje złudne poczucie wiedzy, a tej nie wyniesiecie z internetowych memów i viralowych filmików, które nie tylko upraszczają rzeczywistość, ale często manipulują. A wy nie możecie dać sobą manipulować! Musicie czytać, obserwować, słuchać i rozmawiać, używając własnej wrażliwości, wyobraźni i intuicji – zaznaczyła starosta, zwracając się bezpośrednio do zgromadzonej w auli młodzieży.

Sukcesów w nauce uczniom życzyli też Anna Zielińska, prezes oddziału ZNP, a także Andrzej Lachowicz, radny powiatowy, a zarazem przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kędzierzynie-Koźlu. – To wy kształtujecie charaktery młodzieży i odpowiadacie za jej wejście w dorosłość. Wykonujecie swoje zadanie z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem oraz wielką odpowiedzialnością za przyszłe losy młodzieży oraz naszej wolnej i niepodległej ojczyzny. Oby nie zabrakło wam sił, wytrwałości, cierpliwości, entuzjazmu i optymizmu – mówił Andrzej Lachowicz.

Naukę rozpoczyna 789 uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, w tym 258 osób będzie uczniami liceów ogólnokształcących, 407 osób kształcić się będzie w technikach, a 124 osoby podejmuje naukę w branżowych szkołach I stopnia. Najpopularniejszy kierunek w kształceniu ogólnym to biologiczno-chemiczny, popularne zawody techniczne to technik informatyk, technik mechatronik, technik logistyk, technik budownictwa z elementami architektury. W branżowych szkołach I stopnia świetną rekrutację odnotowano w zawodzie  operator obrabiarek skrawających CNC.

W uroczystości wzięli udział dyrektorzy szkół, radni powiatowi, przedstawiciele współpracujących ze szkołą firm, a także związków zawodowych. Podczas inauguracji uczniowie brawurowo zaprezentowali słynny już spektakl Grease, który odebrał od publiczności gromkie brawa.

AL

Galeria i filmy na Facebooku powiatu.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka