Blisko miliard złotych na inwestycje przeciwpowodziowe. Wśród nich – wał w Kędzierzynie-Koźlu
Prawie 1 mld zł zostanie przeznaczone na przygotowanie i realizację inwestycji przeciwpowodziowych w południowej Polsce. Wśród priorytetowych projektów znalazły się zadania dotyczące bezpośrednio powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w tym budowa nowego wału przeciwpowodziowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz działania zabezpieczające tereny w Bierawie i Cisku.

Decyzja o wpisaniu tych przedsięwzięć na Wykaz Projektów Zidentyfikowanych w ramach programu FEnIKS oznacza, że inwestycje otrzymają unijne wsparcie finansowe. Łączna wartość projektów zgłoszonych przez Wody Polskie to ponad 978 mln zł, z czego ponad 28 mln zł pochodzi z dofinansowania UE na prace przygotowawcze.

Najwięcej zadań – aż dziewięć o wartości ponad 610 mln zł – zrealizuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Obejmują one m.in. budowę wału w Kędzierzynie-Koźlu, odbudowę koryta Odry w Bierawie i Cisku, a także inne działania w regionie, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.
– Cieszę się, że to kolejny krok zbliżający mieszkańców naszego powiatu do realizacji pełnych zabezpieczeń przeciwpowodziowych. To inwestycja postulowana od lat, poruszaliśmy tę kwestię na każdym poziomie, zarówno pan wójt Krzysztof Ficoń, poprzedni starostowie, jak i ja. Ostatnia powódź też dała nam odczuć, jak ważne jest zadbanie o bieżące naprawy i dokończenie tych obwałowań w gminie Bierawa – podkreśla Artur Maruszczak, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.
Inwestycje są obecnie na etapie przygotowawczym, ale dzięki uzyskanemu statusowi priorytetowemu mają zagwarantowane finansowanie i realną szansę na realizację w najbliższych latach.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski wielokrotnie doświadczał skutków powodzi – zarówno w 1997, jak i 2010 roku. Nowe projekty to ważny krok w stronę wzmocnienia systemu ochrony przed żywiołem.
Jest nadzieja, że rozpoczęte działania zostaną skutecznie doprowadzone do końca i staną się trwałym i tak potrzebnym fundamentem bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochrony lokalnej infrastruktury.