Kamera on-line

Hołd ofiarom sowieckiej agresji 17. września 1939 – wspólna pamięć mieszkańców powiatu i miasta

Dziś, 17 września, w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość upamiętniająca 86. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, Światowy Dzień Sybiraka i Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła pod przewodnictwem ks. Roberta Sadlaka, po której uczestnicy zgromadzili się przy „kamieniach pamięci” przed świątynią. W blasku słońca licznie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu oddali hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. 

IMG_20250917_101313.jpeg
20250917_105810.jpeg

W uroczystości udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Paweł Masełko, Wicestarosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Józef Gisman, Prezydent Miasta Sabina Nowosielska, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Jahn, Przewodniczący Rady Miasta Ireneusz Wiśniewski, radni powiatu i miasta, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, dyrektorzy szkół, liczne poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, stowarzyszenia lokalne oraz zgromadzeni mieszkańcy i młodzież. Dziękujemy wszystkim obecnym w tym ważnym miejscu i czasie. 

20250917_110432.jpeg
20250917_111217.jpeg
20250917_111236.jpeg

Dzisiejsze obchody połączyły trzy wyjątkowe daty:

20250917_112814.jpeg

Dzień Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej na Polskę (17 września) – przypominający o napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r., która przyniosła śmierć milionom naszych rodaków i rozpoczęła czas sowieckiej okupacji.

20250917_112737.jpeg

Światowy Dzień Sybiraka (17 września) – upamiętniający tragedię Polaków deportowanych na Syberię i do Kazachstanu, z których wielu nie przeżyło zsyłki.

20250917_112746.jpeg

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego (27 września) – ustanowiony na pamiątkę powstania unikalnej w skali świata organizacji konspiracyjnej, która podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej zachowała ciągłość polskiej państwowości.

20250917_111244.jpeg
20250917_111302.jpeg

W czasie uroczystości uczestnicy uczcili pamięć, krótką modlitwą poprowadzoną przez ks. Roberta i chwilą zadumy. Odśpiewano hymn państwowy i hymn Sybiraków, a delegacje złożyły kwiaty przy „kamieniach pamięci” – w geście szacunku i wdzięczności wobec ofiar i bohaterów tamtych wydarzeń.

20250917_111324.jpeg

Spotkanie przy „kamieniach pamięci” było nie tylko okazją do wspomnienia historii, ale także do podkreślenia wagi pamięci i jedności wspólnoty. To właśnie dzięki takim chwilom kolejne pokolenia mogą uczyć się o wartości wolności, godności i solidarności.

20250917_111337.jpeg

Starannie podtrzymywana pamięć historyczna jest naszym obowiązkiem wobec przeszłości, ale i drogowskazem na przyszłość. Dzisiejsze wydarzenie pokazało, że mieszkańcy powiatu i miasta pamiętają o tych, którzy walczyli, cierpieli i ginęli, aby Polska mogła istnieć wolna. 

fot. Agnieszka Duranc i Adam Liszka

×

Zapisz się do newslettera