Powiatowe Obchody Święta Policji – hołd dla służby i tradycji
25 lipca 2025 roku w sali Kina „Twierdza” w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się uroczyste Powiatowe Obchody Święta Policji. Była to okazja nie tylko do wręczenia awansów i odznaczeń, ale także do wyrażenia wdzięczności wobec tych, którzy każdego dnia strzegą bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu.

Wydarzenie miało wyjątkowy wymiar – zarówno symboliczny, jak i historyczny. Kędzierzyn-Koźle może poszczycić się bogatymi tradycjami policyjnymi. To właśnie tutaj po II wojnie światowej mieszkał i pracował Wiktor Ludwikowski – legendarny komendant Policji Państwowej, przedwojenny działacz niepodległościowy, jeden z najwybitniejszych oficerów polskiej policji II Rzeczypospolitej. Jego postać przypomina, że etos służby publicznej, odwagi i odpowiedzialności jest w naszym powiecie głęboko zakorzeniony.

Podczas tegorocznych obchodów:
- 33 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe,
- 6 policjantów zostało uhonorowanych Krzyżem 35-lecia powstania NSZZ Policjantów – odznaczeniem przyznawanym za wieloletnią służbę i zaangażowanie.
Awanse i odznaczenia funkcjonariuszom wręczyli zastępca komendanta wojewódzkiego insp. Zbigniew Stanowski oraz komendant powiatowy mł. insp. Iwona Żurawska.
Szczególne gratulacje składamy także Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Opolu – Magdalenie Nguyen-Fudali z okazji nadania stopnia nadinspektora.

Nie zabrakło również części artystycznej, wystawy zabytkowych pojazdów policyjnych oraz ekspozycji odznaczeń i medali.

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni goście – władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji współpracujących z Policją oraz mieszkańcy powiatu. Obecność tak wielu osób była najlepszym dowodem na to, jak ważną rolę odgrywa Policja w naszej lokalnej społeczności.

Święto Policji to czas podziękowań, ale także przypomnienie o odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą mundur. Jak już zostało powiedziane na uroczystości – Wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Policji składamy najserdeczniejsze życzenia przekazane na uroczystości przez Starostę Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Artura Maruszczaka – zdrowia, siły i satysfakcji z pełnionej służby.

Fot. materiały prasowe Powiatowej Komendy Policji w Kędzierzynie-Koźlu.