Organy z Ostrożnicy są jak nowe

Remontu doczekały się organy z kościoła p.w. Ducha Świętego w Ostrożnicy (gm. Pawłowiczki). Świątynia wzniesiona w 1780 roku została w czasie wojny poważnie zniszczona. Odbudowaną ją w 1950 roku. Większość elementów wyposażenia kościoła uległa zniszczeniu. Ocalał instrument organowy, wykonany w 1811 roku przez warsztat organmistrzowski Weiss z Pyskowic. W tym samym czasie prawdopodobnie powstał także prospekt organowy. Ze względu na ogromną wartość historyczną postanowiono wyremontować zabytkowe organy, które odnowiono przy współudziale powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Na zadanie starostwo przeznaczyło 45 tys. zł. Koszt całkowity remontu zamknął się kwotą 97 tys. zł.

Organy zostały dokładnie oczyszczone i zakonserwowane. Dokonano też wymiany uszkodzonych elementów skórzanych, metalowych i drewnianych. Oprócz tego wymieniono dmuchawę i wiatrownice.

1.jpeg

3.jpeg